بهترین عایق حرارتی برای جلوگیری از اتلاف انرژی در ساختمان

 

شرکت پل برج ارائه دهنده بهترین عایق حرارتی به سراسر کشور

آیا می دانستید تلفات حرارتی پنجره‌ها در زمستان حدود 25درصد از کل تلفات حرارتی ساختمان شماست  و در تابستان نیز حدود 35درصد از کل گرما ی بیرون از طریق پنجره‌ها وارد ساختمان شما می‌شود؟

جالب است بدانید با استفاده از مواد و مصالحی که نسبت به انتقال حرارت عایق هستند در مصالح ساختمان خود می توانید اتلاف انرژی و تبادل حرارت از طریق پنجره، دیوار و سقف ساختمان تان به صفر برسانید.

برای استفاده بهینه و انتخاب بهترین عایق حرارتی برای استفاده در سازه های مورد نظر،  لازم است تا اطلاعاتی در خصوص انواع عایق حرارتی ،کاربرد هر یک و مشخصات فنی آنها داشته باشید.

051-38465178

عایق حرارتی چیست؟

 

بهترین عایق حرارتی ماده ای است که به وسیله آن می توان جلوی  انتقال حرارت و به تبع آن اتلاف انرژی را گرفت و تنظیم دمای ساختمان را به حالت استاندارد تبدیل کرد. یا به صورت علمی تر می توان عایق حرارتی را چنین تعریف کرد:

عایق حرارتی موادی می باشند که از نرخ انتقال حرارت بین سیستم های متفاوت فیزیکی می کاهند و به عبارت ساده تر، از اتلاف انرژی گرمایی یک سیستم تا حد امکان پیشگیری می کند.

اهمیت استفاده از عایق حرارتی برای ساختمان ها

 

با توجه به مباحث مهمی نظیر آلودگی هوا، کاهش انتشار گازهای گلخانه ای، صرفه جویی در مصرف انرژی و از همه مهمتر کاهش هزینه های ناشی از مصرف سوخت استفاده از عایق حرارتی به عنوان راهکاری برای تحقق تمامی اهداف اشاره شده در ساختمان بسیار حائز اهمیت است. در همین راستا انتخاب بهترین عایق حرارتی می تواند ضمن صرف هزینه کمتر، سرعت تحقق بخشیدن به اهداف را نیز بیشتر نماید.

اهمیت عایق بندی حرارتی سقف ها

 

همانطور که می دانید هوای گرم سبک تر از هوای سرد است و به همین علت به سمت بالا حرکت می کند،  این روند طبیعی جریان هوا در ساختمان باعث می شود که میزان زیادی از گرما از طریق سقف از ساختمان شما خارج شود. پس به منظور ذخیره سازی بهتر انرژی در ساختمان باید راه های خروج آن را عایق کاری کرد و در چنین شرایطی است که عایق کاری سقف اهمیت پیدا می کند.

اهمیت عایق بندی حرارتی دیوارها

 

با توجه به مدرنیزه شدن مواد و مصالح ساختمانی در حال حاضر نسبت به گذشته قطر دیوار های ساخته شده بسیار نازک تر از دیوار های قطور و پرحجم قدیمی است و همین عامل موجب تسریع انتقال حرارتی در ساختمان و اتلاف انرژی می شود. در چنین حالتی است که انتخاب بهترین عایق حرارتی می تواند در عین نازک بودن دیوار ،انتقال حرارت را به صفر برساند.

انواع عایق حرارتی از نظر ساختار

برای اینکه بتوانید بهترین عایق حرارتی را از نظر مقاومت حرارتی بشناسید بهتر است ابتدا با انواع عایق حرارتی از نظر ساختار تشکیل دهنده آنها آگاه آشنا شوید.

 • عایق های حرارتی پایه معدنی: که شامل عایق های پشم معدنی (پشم سنگ و پشم شیشه)، عایق های سیلیکات، عایق های الیاف کربنی و عایق حرارتی الیاف شیشه می شوند.
 • عایق های حرارتی پایه شیمیایی: این عایق های حرارتی به دلیل سینتیکی بودن از تنوع بیشتری برخوردار هستند. عایق های اسفنج پلی اورتان، اسفنج پلی اتیلن، اسفنج پلی استایرن، اسنفج اوره فرم الدهید، اسفنج فنلیک، فوم پی وی سی و عایق های ای دی پی دی جزء این گروه عایق حرارتی است.
 • عایق های حرارتی پایه گیاهی: منشا این عایق های حرارتی گیاهان هستند مانند عایق های حرارتی سلولزی، چوب پنبه، پشم چوب
 • عایق های حرارتی مرکب: این عایق حرارتی از ترکیب چند لایه عایق حرارتی ساخته می شوند و خاصیت آن ها بستگی به نوع عایق هایی دارد که در ساخت استفاده شده.
 • عایق های حرارتی نور گذر: این عایق های حرارتی در ساخت درب و پنجره ها استفاده می شوند.
 • عایق های حرارتی مصالح ساختمانی: شامل 4 گروه می شوند
 • عایق های حرارتی مدرن: عایق های حرارتی مدرن شامل عایق های نانو، پانل های عایق خلاء وی آی پی، تکنیک عایق کاری دینامیکی و … می باشد.

مزایا عایق حرارتی

 • از ساختار ساختمان محافظت می کند.
 • ضریب انتقال حرارت ثابت نگه داشته می شود و عملکرد حرارتی عایق کاری بهبود می یابد.
 • نقطه شبنم به خارج از دیوار منتقل می شود.
 • هوابندی ساختمان بهبود می یابد و اتلاف حرارتی کاهش می یابد.

نکاتی مهم در انتخاب بهترین عایق حرارتی

051-38465178

در انتخاب بهترین عایق حرارتی برای ساختمان باید به نکات مهمی نظیر : دمای محیط ، قیمت و شرایط محیطی که قرار است عایق در آن جا نصب گردد، مقاومت حرارتی عایق ، سمیت ، قابلیت احتراق ، مقاومت در برابر اشعه ماورا بنفش ، چگالی و میزان چروک شدگی ، ضریب نفوذ رطوبت  توجه نمود.

هر چه میزان مقاومت حرارتی عایق بیش تر باشد، نوع عایق حرارتی بهتر خواهد بود . در نظر گرفتن پارامتر قابلیت احتراق در انتخاب بهترین عایق حرارتی بسیار حایز اهمیت است زیرا از خطرات ناشی از آتش سوزی در محیط جلوگیری خواهد کرد . برخی از خواص و ویژگی های عایق حرارتی تحت تاثیر چگالی قرار خواهند گرفت، بنابراین انتخاب عایق حرارتی با چگالی مناسب برای عایق کاری ساختمان نقش مهمی را ایفا می کند .

 

در پایان می توان گفت اگر برای انتخاب بهترین عایق حرارتی نیازمند کسب اطلاعات بیشتر و مشاوره هستید می توانید با کارشناسان فروش و متخصصین ما در شرکت پل برج تماس حاصل فرمایید.