کاهش هدررفت آب در استخرهای کشاورزی تا پنجاه درصد

کاهش هدررفت آب در استخرهای کشاورزی تا پنجاه درصد

کاهش هدررفت آب در استخرهای کشاورزی تا پنجاه درصد

عایق بندی استخرهای کشاورزی و پرورش ماهی با پلیمرهای ورق ژئوممبران، هدررفت آب را در استخرها ۵۰ درصد کاهش داده است. به گزارش خبرگزاری صدا و سیما مرکز خراسان جنوبی، تا پیش از این استخرهای کشاورزی با کف خاکی و در سالهای اخیر با کف بتنی ساخته می شده که در استخرهای خاکی نفوذ بیش از حد آب به زمین و در استخرهای بتنی هزینه زیاد مصالح نکته منفی احداث این استخرها است.

اما در ۱۰ سال اخیر روش جدیدی برای کاهش میزان هدررفت آب در استخرهای کشاورزی و پرورش ماهی ابداع شده است که استفاده از نوعی پلیمر به نام ورق ژئوممبران برای عایق بندی استخرهاست و روز به روز استفاده از آن بیشتر می شود. در خراسان جنوبی تنها ۴ سال است که ژئوممبران اجرا می شود.

هر چند به گفته براتی معاون فنی مدیریت جهاد کشاورزی بیرجند، استفاده از پلیمرهای ورق ژئوممبران عایق در ساخت استخر در خراسان جنوبی به دلیل آشنا نبودن کشاورزان با مزایای آن، تنها ۴ سال است که رونق گرفته، اما مزایای آن سبب شده استفاده از آن روز به روز در روستاها و همچنین مناطق حومه شهرهای استان با استقبال بیشتری روبرو شود.
زمانی که برای احداث استخر ژئوممبران صرف می شود بسیار کمتر از استخرهای بتنی است به طوریکه اگر برای ساخت یک استخر بتنی ۲۰ روز کار شود همان استخر با استفاده از عایق های ژئوممبران در مدت ۲ روز احداث می شود.
هزینه ای که برای استخرهای ژئوممبران صرف می شود ۴۰ درصد استخرهای بتنی، سنگی یا آجری است.
نفوذ آب به کف استخر با عایق ژئوممبران به صفر کاهش می یابد.

براتی معاون فنی مدیریت جهاد کشاورزی بیرجند دلیل کاهش ۵۰ درصدی هدررفت آب در استخرهای ژئوممبران را کاهش نفوذ آب به کف استخر به صفر درصد عنوان کرد و گفت: به دلیل جنس پلیمری استخرهای ژئوممبران، دیگر هیچ نشتی و نفوذی به داخل زمین از طریق کف و دیواره های استخر صورت نمی گیرد.
سطح زیرکشت استخر کشاورزی ام پیش از این که استخر بتنی بود، یک هکتار بود و اکنون که استخر را با عایق ژئوممبران پوشش داده ام، به دلیل اینکه آب کمتری هدر می رود، توانسته ام ۲ هکتار زمین را با ذخیره استخرم آبیاری کنم.
چند مزیت دیگر
مقاومت بسیار بالای ورق ژئوممبران در برابر عوامل محیطی مانند نور آفتاب و یخ زدگی از دیگر مزایایی است که توجیه استفاده از این ابداع جدید را بیشتر می کند. همچنین استخرهای عایق ژئوممبران ۲۵ تا ۳۰ سال عمر می کند.
وجود این مزایا سبب شده که تا کنون در خراسان جنوبی ۴۰۶ استخر ژئومنبران احداث شود. از این تعداد ۱۹۹ استخر در قاین، ۶۰ باب در فردوس، ۳۵ استخر در سرایان، ۳۶ استخر در بشرویه، ۱۰ استخر در بیرجند، ۷ استخر در سربیشه، ۵ استخر در خوسف، ۳ استخر در نهبندان، ۲۶ استخر عایق ژئوممبران در طبس و ۲۵ استخر نیز در شهرستان زیرکوه اجرا شده است. این استخرها در مجموع ظرفیت ذخیره سازی حدود ۵۰۰ هزار مترمکعب آب را دارند.
منبع :
خبرگزاری صدا و سیمای خراسان جنوبی

 

2 نظر

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دی 1400
ش ی د س چ پ ج
11121314151617
18192021222324
25262728293001
02030405060708
0910